MBK

MBK – Crazy Bike / Orijinal Motorlu BMX

Bu güne kadar oldukça fazla Motobecane / MBK çeşidi görmemize karşın, özellikle alternatif modellerin ülkemizde pek yer etmemesinden kaynaklı olarak, gözden kaçmış bir motosikleti tanıtmak istiyorum sizlere. MBK Crazy Bike! İlk bakışta direkt olarak bir BMX bisiklet görmemiz şaşırtıcı değil. Zira bu model Motobecane BMX Takımı için özel olarak tasarlandı. Karşımızda tam da bir MBK BMX duruyor 🙂

mbk-crazy-bikes

1985 yılında sınırlı bir sayıda üretilen bu motosiklet, daha sonraki yıllarda tekrar üretime geçmemiştir. Ancak devam eden bir kaç yıl içerisinde ABD’ye ithal edilen modeller, 1987 yılında BMX Plus dergisinin kapağına taşınarak daha fazla kitleye ulaşması sağlanmıştır.

bpl87026

Muhtemelen BMX severlerin ilgisini çekmek için şansını deneyen MBK firması bu girişimi ile iddialı olsa da nedenini bilmediğim bir sebeple üretime devam etmemesi gerçekten çok üzücü. Böyle bir motora sahip olanlar, bu canavar ile çamurların içinden geçip, dağlara tırmanırken oldukça keyif alacaklardır.

Motor Aksamı

mbk-av-10

Crazy Bike, 50cc gücünde MBK AV10 motoru ile çalışmakta. Toplamda 25KG olan bu modelin böylesine bir makine ile oldukça iddialı olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Standart olarak 65 KM/h’a kadar ulaşabilen motor aksamının aşağıdaki fotoğrafta bir örneğini görebilirsiniz (Büyük olasılıkla silindir markası olarak Polini tercih edilmiş). Günümüzde Sachs firmasının muhtemelen Crazy Bike’dan referans alarak tasarladığı, 4 zamanlı ve 125cc gücündeki modeli olan MadAss hala satılmaya devam etmektedir.


Crazy Bike’ın Çalışma Videosu