Mobilet

Mobilet, standardı 49 cc hacimde iki zamanlı motoru olan ve motorlu bisiklet diye anılan bir Moped versiyonudur. Mobilet modelleri arasında Türkiye’de en çok bilinenler: 51, 52 ve Bionik’tir. İlk üretilen modeli 49.93cc motor hacmi, 33 kg ağırlığı ve maksimum 28 km/h ile AV3’tür. Bunu AV31, AV32, AV33 modelleri takip ederek 1949-1965 yılları arasında bu ilk modelin, farklı alt modelleri üretilmeye devam etmiştir. Sonraki yıllarda yüzlerce farklı model çıkartarak, hala günümüzde varlığını sürdürmektedir.

Kelime olarak orijinal yazılışı Mobylette olmasına karşın, ülkemizde sürekli olarak Mobilet ismiyle anılmaktadır. Ve bizde mobiletler standart hızlarında pek fazla kullanılmazlar. Genelde modifikasyon ile motorları güçlendirilip hızları 120 ~ 160 km/h seviyelerine getirilir ve görünüşlerinde farklılık yapılır. Tabi bu kadarla da kalmayıp yarışlara sokularak, ustalar mobilet konusunda ne kadar iyi olduklarını göstermek isterler. Hoş, bu konu biraz tehlikeli olsa da böyle yarışların yapıldığını gözardı edemeyiz. Tabi herkes yarışlarda bu motorları kullanmıyor. Hastası olanlar klasik mobilet toplamak ya da bulmak için binlerce lira harcıyorlar. Yolda belki gördüğünüzde kafanızı çevirdiğiniz motosikletin değeri kimi zaman 15.000 TL‘ye kadar çıkabiliyor.

MOBİLET HAKKINDA BİRAZ DAHA DETAY

Mopedler genelde çeşitli ülkelerde, normal bir taşıttan daha az yasal zorunluluk gerektirdiğinden, tercih sebebi olarak görülür. Halk arasında da genelde “motorlu bisiklet” olarak anıldığından, pek çok defa bisiklet ile karıştırıldığı görülmektedir. Bunun bir diğer sebebi de motosikletin üzerinde pedalların bulunmasıdır. Moped kelimesinin kökeni ise, ilk olarak İsveç’te kullanılan “motor” ve “pedal” kelimelerinin harmanlanmasından meydana gelmiştir.

ÇİFT MAKİNE

Hep dilden dile dolaşan, görenlerin bir daha dönüp baktığı, duyanların merak ettiği, bilenlerin istediği bir tarz; Çift makine! Peki çift makine nedir ve ne anlama gelir? 49cc x 2 = 98cc bu size bir şey ifade etti mi? Standartların üzerinde hızlara çıkmanın bir diğer yolu da çift makine mobilet yapmaktır. Toplaması ve kullanması zahmetli olmasına karşın, üzerine bindiğiniz zaman bu küçücük motosikletin size verdiği güç sayesinde bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Gerek ses, gerekse tork olarak oldukça yüksek bir performans sağlayan bir çift mobilete sahip olmak ise maliyeti de beraberinde getiriyor. Bu işte uzman olmayanların hiç bulaşmamasını önerdiğim bu motor tipini bilmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

DÖVME GEREKLİ Mİ?

Hep diyoruz ya standartları bozmak diye, işte dövme de bu sınırlardan dışarı çıkmak için farklı bir yaklaşım yolu. Genelde motosikletini yarışlara sokmak ya da bizim deyimimizle biblo olarak saklamak isteyen insanların ilk tercihi haline gelen dövme, farklı teknikler ve ustalar aracılığı ile motosikletlerin üzerine işlenmektedir. Tabela dediğimiz ve fırça ile motosiklete uygulanan çizimlerin yanı sıra, artık yeni bir teknoloji olan airbrush ile de dövme yaptırmak mümkün. Tabi böyle bir motorunuz varsa sokaklarda özgürce dolaşmak pek mümkün olmuyor. Zira yaptığınız binlerce liralık masraf bir anda polisin onu elinizden almasıyla havaya uçup gidebilir. Her ne kadar plakanız olsa da, dövmeyi ruhsata işletemediğimiz için tamamen yasa dışı kalıyor.

MOBİLETİN HIZI

Kimi zaman aşırı abartılı bir şekilde aktarılan, oynanmış kilometre saatleri ile çekimler yapılan ve bunları gerçekmiş gibi gösteren videolar ile hız konusunda yanıltma yapılıyor. Hepsi de motorun gerçek hızının oldukça üstünde rakamları temsil ediyor. İnsanlar da haliyle merak ediyorlar; “Bir mobilet nasıl 180 km/h yapar?”. Aslında bu hızlara çıkmış çift makineler olduğundan bahsediliyor ancak şahsen böyle hızlı giden bir motosikleti bu güne kadar görmedim. Ayrıca böyle yüksel bir hızda dengede durmak ve rüzgara karşı gelmek neredeyse imkansızdır. Ancak sözüme güvenirseniz, kendi gözlerim ile Şantiye (İzmir) aşağı yapılan bir yarışta mobiletlerin en uç nokta olarak 155 km hıza ulaştıklarına şahit oldum. Sözün özeti: Mobiletler eğer iyi yapılmışlarsa yüksek hızlara çıkabilirler, buna şaşırmamanız gerekiyor 🙂

ORİJİNAL TAKINISI

İkinci el bir araba alırken dahi “usta bunun kapısı boyanmış” konusuna takılan, uzman / amatör milyonlarca insan bulunuyor. Verdiğim en basit örnek bile insanların orijinale olan takıntısını gözler önüne sermeye yeter diye düşünüyorum. Konu mobiletler olunca durumlar biraz daha karışıyor çünkü bulmak çok zor! Görselde gördüğünüz orijinal depo kapağının (kemik) fiyatı yer yer 150 ~ 200 TL’ye kadar çıkabiliyor. Sadece bununla da kalmayarak diğer aksamları göz önüne getirdiğimizde, orijinal parçalar ile toplanmış bir mobiletin fiyatını aşağı yukarı tahmin edebiliyorsunuz sanırım? Bu sebepten, eğer görüntüsü güzel ve eski bir mobilet gördüğünüz zaman hurda deyip geçmeyin. Maalesef her hurda kilosuyla hesaplanmaz, bunu da unutmamak gerekiyor.

MOBİLETE BİNEN HERKES SERSERİ Mİ?

Bu soruyla veya sorunla oldukça fazla karşılaşıyorum. “Semt kekosu”, “kro”, “serseri”, “cahil” ve benzeri ithamlar, bu tarz motosiklet kullanan ya da uğraşan kişiler için sürekli söyleniyor. Konuya şu açıdan baktığımızda, aslında örneklerin mobilet ile sınırlı olmadığını söylemek uygun olacaktır. Altında son model bir Mercedes ile gezerken serserilik ve trafik canavarlığı yapan kişiler ile aynı kötü davranışları mobilet ile yapanlar da mevcut. Genelde halkın daha alt kesimindeki insanların uğraşı olduğu için bu motorlar, direkt olarak kötü görülme potansiyeline sahipler.

Yurt dışına baktığımızda, birçok kadının (ki bunlardan birisi benim arkadaşım ve hostes), farklı meslek dallarındaki insanların, villada yaşayanların da mobiletler ile uğraştığını gözlemliyoruz. Hoş bu saydıklarım yine de halkın belli bir kesiminin önüne geçtiği anlamına gelmez ancak toplumumuz maalesef durumu bu şekilde anlıyorlar. Eğer birisi hostes ile süper akıllı ve medenidir, mobiletle uğraşıyorsa cahildir 🙂 Düşünebiliyor musunuz, bizim uçaklarımızda hosteslik yapan kadınların mobilet ile gezdiklerini? Ben örneği yazarken bile kendi kendime sesli güldüm inanın.

Bu birkaç örneği elimize aldığımızda, hayatın her kesimindeki kötülüklerin, bu motosiklet kullanıcıları arasında da olduklarını söylememiz gerekiyor. Biz Zozi Motor olarak kesinlikle moped sevgisini insanlara iyi yönlerini aşılayarak ilerletmeyi hedef bildik. Etrafına ve insanlara saygılı, ahlaklı ve terbiye sahibi olarak da bu zevk pek tabii ki yaşanabiliyor.  Siz değerli takipçiler ve meraklılar bizlere destek olarak, moped kullananların serseri bakış açısından çıkarak, saygıdeğer insanlar olabileceklerini göstermemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz. Çünkü inanın kimi zaman aylar süren çalışmalar sonucunda ortaya bir motor çıkartılıyor ve üzerine çok fazla emek veriliyor.

ZOZİ MOTOR YOUTUBE KANALI

Aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı artık YouTube kanalı üzerinden tarafıma iletebilirsiniz. Kanal içerisinde Mobilet yarışı, Mobilet videoları dışında artık MotoVlog adı altında sohbet videoları da göreceksiniz. Burada oluşturulacak içeriklere destek ve katkı sağlamak istiyorsanız BURADAN bana ulaşabilir veya YouTube kanalında videoların altındaki yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.